Skrzynka Korczakowska
A co to takiego? Skąd ta nazwa? Kim był Korczak?
Otóż Janusz Korczak (właśc. Henryk Goldshmit) był bardzo ważną postacią
w historii wychowania dzieci. Jego pseudonim to „Stary Doktor” lub „Pan Doktor”. Był teoretykiem i praktykiem wychowania, twórcą oryginalnego systemu pracy z dziećmi opartego na partnerstwie. Był również prekursorem działań na rzecz praw dziecka – CZŁOWIEKA. Prowadził Dom Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Jako Żyd – Polak poczuwał się do podwójnej identyfikacji narodowej. Z pewnością znacie go również z bogatej twórczości, m.in. „Król Maciuś I”. Janusz Korczak wraz z dziećmi z Domu Sierot został wywieziony do obozu zagłady w Treblince, gdzie wszyscy zostali zamordowani. Zainteresowanych zachęcamy do przeczytania publikacji Janusza Korczaka oraz zapoznania się z niezwykle ciekawą biografią. Nie ma więc wątpliwości, dlaczego Janusz Korczak będzie patronem naszej „Skrzynki Korczakowskiej”. Będzie ona służyła uczniom do wrzucania listów z prośbami, pytaniami, skargami, wątpliwościami odnoszącymi się do spraw trudnych, z którymi samemu nie mogą sobie poradzić, nie wiedzą do kogo się zwrócić lub wstydzą się zapytać.„Dziecko ma prawo do poważnego traktowania jego spraw, do poważnego ich rozważania”
Janusz Korczak
Sprawy jakie można zgłaszać (przykłady):
1. Jeśli dokuczają Ci rówieśnicy i sam sobie z tym nie radzisz.
2. Jeżeli wiesz, że komuś (lub Tobie) dzieje się krzywda.
3. Jeżeli jesteś ofiarą, świadkiem agresji lub przemocy.
4. Jeżeli ktoś (lub Ty) ma kłopoty.
5. Jeżeli masz problem i nie wiesz do kogo się zgłosić.
6. Jeżeli ktoś jest w trudnej sytuacji i nie wie, gdzie szukać pomocy.
7. Jeżeli ktoś nie ma do kogo się zwrócić lub nie wie, komu może zaufać.
8. Jeżeli jest się krzywdzonym przez dorosłych.
Jak działa skrzynka?
Wrzucasz problem i sam decydujesz w jakiej formie chcesz uzyskać odpowiedź: przez indywidualną rozmowę z konkretną osobą (np. z nauczycielem, wychowawcą, dyrektorem, pedagogiem, psychologiem) lub jeżeli tego nie napiszesz, wówczas odpowiedź na Twój problem pozostanie wywieszona na tablicy poświęconej sprawom „Szkolnego Kącika Prawnego” (oczywiście pozostajesz anonimowy).
Do czego służy skrzynka?
Ma służyć dzieciom i młodzieży do zadawania pytań i zgłaszania trudnych spraw. Dla społeczności szkolnej pozostajesz ANONIMOWY! Jeżeli oczekujesz personalnego rozwiązania sprawy, pozostaw swoje dane: imię, nazwisko i klasę, do której chodzisz.
1. Możesz zadać pytanie.
2. Możesz tylko zgłosić problem.
3. Możesz prosić o interwencję.
Jak uzyskasz odpowiedź?
Możesz poprosić o indywidualne spotkanie lub prosić o zamieszczenie odpowiedzi na tablicy Pedagoga.