O nas
- 1914/1915
Początek działalności
Szkoła w Pietrzejowicach rozpoczęła swą działalność w roku szkolnym 1914/1915. Początkowo mieściła się ona w izbie chłopskiej w domu Pawła Wypycha. Pierwszym nauczycielem w tej szkole był pan Latała. Po kilku przenosinach szkoły do różnych izb chłopskich udało się namówić pana Stanisława Lecha na oddanie pod szkołę kawałka swojej ziemi w zamian za morgę „kowalówki” od wsi. Mieszkańcy wzięli się z zapałem za budowę nie szczędząc sił i pieniędzy. Materiały pochodziły z zakupionego w Krakowie i rozebranego drewnianego budynku. Pobudowana szkoła składała się z jednej wykończonej izby lekcyjnej, pokoju nauczycielskiego i świetlicy. Przetrwała w takim stanie do II wojny światowej. W szkolnej świetlicy bardzo prężnie pracowała młodzież. Organizowała zespoły teatralne przygotowujące przedstawienia dla okolicznej ludności. Bardzo prężnie działała również szkolna biblioteka. Około 1928 roku z nieznanych przyczyn szkoła została zlikwidowana. Po roku 1930 ponownie ją otworzono. Szkoła była czteroklasowa, a pracował w niej jeden nauczyciel – Pan Przystaj. Od tego czasu szkoła funkcjonuje już nieprzerwanie.
- 1947
Wszystko od początku po II-giej Wojnie Światowej
Po II wojnie światowej budynek był przez długi czas mocno zdewastowany. W 1947 roku powrócił do szkoły dawny nauczyciel, który okres okupacji spędził w niewoli. Przejął naukę dzieci i zaczął organizować życie kulturalne wsi. Pan Przystaj był człowiekiem bardzo cenionym w środowisku. Odszedł ze szkoły w 1949 roku. Budynek był tak zniszczony, że z czasem przestał kwalifikować się do użytku. Mieszkańcy wsi bez zgody władz oświatowych przystąpili do budowy nowej – murowanej już szkoły. Nauka na czas budowy znów przeniosła się do izby chłopskiej.
- 1951
Nowy budynek szkolny
W roku 1951 rozpoczęto naukę w nowym budynku szkoły. Stopniowo oddawano do użytku nowe pomieszczenia. Ostatecznie szkoła dysponowała czterema pomieszczeniami lekcyjnymi, mieszkaniem dla nauczycieli i budynkiem gospodarczym. W obliczu zwiększającej się liczby uczniów i reorganizacji szkolnictwa podstawowego do ośmiu klas, podjęto decyzję o rozbudowie szkoły o boczne skrzydło. W roku szkolnym 1966/67 szkoła miała osiem klas, sześciu nauczycieli i pięć nowych sal. Czas i trud poniesiony przy rozbudowie szkoły przez mieszkańców Pietrzejowic do dziś upamiętnia proporczyk wiszący na korytarzu szkolnym.
Szkoła w Pietrzejowicach to fragment historii tej ziemi, jedyny publiczny obiekt służący jej mieszkańcom.
- 2006
Remonty, remonty…
Widok szkoły po remoncie elewacji wykonanym we wrześniu 2006r. (po lewej) oraz szkoła z dodanym daszkiem przy wejściu- widok z maja 2007r. (po prawej):
- 2009
Nowe prace remontowe…
Od września do listopada 2009 wykonywana była na naszej szkole nowa elewacja. Wykonano także szereg innych prac:
- nowe ogrodzenie wokół szkoły;
- remont systemu ogrzewania budynku;
- wymiana okien i drzwi zewnętrznych;
- remont dachu na budynku szkoły;
- remont łazienek szkolnych;
- malowanie sal przedszkolnych i szkolnych.
Oto efekty :-):